Dentální hygiena

Výkony na dentální hygieně.

Odstranění pigmentací, odstranění zubního kamene a plaku, léčba zánětu dásní, léčba a prevence parodontitis, prevence zubního kazu, léčba demineralirací, instrukráž a výběr pomůcek pro dentální hygienu … To vše jsou výkony prováděné v ordinaci dentální hygieny.

Odstranění:

  • Pigmentace jsou tmavě (černá/hnědá) zbarvené skvrny na sklovině. Vznikají vlivem konzumace barevných potravin jako jsou například:  káva, čaj, borůvky, červená řepa. Četné pigmentace však vznikají na zubní sklovině i vlivem kouření. Odstranění se provádí pomocí air-flow, neboli pískování, kdy pod vysokým tlakem vystřikuje z koncovky přístroje kombinace vody, vzduchu a písků , která odstraní z povrchu zubu pigmentace a perfektně jej zaleští.  Po použití pískování vždy následuje ošetření zubů pomocí fluoridace.
  • Zubní kámen je tvrdá substance pevně ulpívající na povrchu zubů a zubních náhrad.  Jeho tvorba začíná ponechaným plakem, který nebyl mechanicky rozrušen při čištění zubů. V plaku se přemnoží mikroorganismy, které způsobí velký pokles pH. Díky kyselému prostředí v plaku se do něj usadí minerály ze sliny a potravy a tím ztvrdne / zkamení. Nedokonalou hygienou vytvořený zubní kámen naleptává sklovinu zubu a způsobuje zánět dásní, popřípadě parodontitis. Nelze ho odstranit domácím čištěním, pouze v ordinaci zubního lékaře, nebo dentální hygienistky. Pro odstranění se používá kombinace ultrazvuku, ručních nástrojů a pilníků. Po odstranění zubního kamene vždy následuje zaleštění povrchu zubů pomocí depurace, nebo pískování a závěrečná fluoridace. Prevence tvorby zubního kamene je pouze kvalitní mechanické rozrušení plaku pomocí kartáčků

 

Instruktáž a výběr dentálních pomůcek: 

  • Dentální niť se používá zejména pro čištění kontaktu sousedních zubu, ale je vhodná i pro použití čištění mezizubních prostor tam, kde se i nejmenším mezizubním kartáčkem nedostaneme. Její použití se doporučuje 1-2x/den.
  • Klasický kartáček je základem kvalitní domácí ústní hygieny. Používá se zpravidla dvakrát denně. Vlákna kartáčku musí být střižena do roviny bez gumových a jiných částí navíc. Vlákna potom vybíráme co nejměkčí, abychom díky nim mohli kvalitně vyčistit povrch zubu, dáseň i prostor mezi nimi. Výměna klasického kartáčku by měla proběhnout každé tři měsíce, nebo v případě opotřebení ihned po prohnutí vláken do stran. Důležité je vyměnit kartáček za nový i po každé nemoci, či nachlazení.
  • Věděli jste, že až 95% bakterií zůstává v mezizubních prostorech? Tyto prostory nevyčistí žádný zubní kartáček ani ústní voda. K vyčištění interdentálních prostor je ideální mezizubní kartáčky, které se krouživými pohyby používají každý den, minimálně jednou. Dentální hygienistka Vám vybere správnou velikost mezizubního kartáčku a naučí Vás ho přímo v ústech Vaší rukou správně používat tak, aby čištění nebylo traumatické.

 

Léčba a prevence: 

 

Dentální hygiena: Štitného 1, Olomouc / tel.: 585222198 / st-pá: 7:30 až 17:30

 

 

Děkuji, že čtete – sharing is caring.

Vaše Lenka Regalová

Předchozí příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se vám líbit

Bez komentáře

Okomentovat

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..