0
Dentální hygiena

Onemocnění léčené na dentální hygieně.

Jedinou účinnou prevencí  je perfektní hygiena, kterou je možné si osvojit a udržet pouze pod vedením odborníka. Dentální hygienista má dostatek času odhalit i počínající zubní kaz a především stupeň zánětu měkkých tkání či kosti. Pokud tento problém diagnostikuje, dokáže jej vyléčit a odborně pomoci s tím, jak mu předcházet, popřípadě udržet již nevratné změny tkání tak, aby se onemocnění nešířilo dál.

Zánět dásní – Gingivitis

Zánět dásní je chronické zánětlivé onemocnění způsobené přemnoženými mikroorganismy v nerozrušeném zubním plaku.

Ve zralém zubním plaku dochází k přemnožení mikroorganismů, kteří produkují kyseliny. Tyto kyseliny nenapadají pouze tvrdé tkáně zubu, čím způsobují zubní kaz, ale také okolní měkké tkáně, především dáseň.

Onemocnění se projevuje otokem dásní, které samovolně, nebo při čištění krvácí. Může být doprovázeno citlivostí na dotek, která se vrací a opakovaně ustupuje.

Při dlouhodobě neléčeném zánětu dásní se onemocnění rozšíří na okolní tkáně a alveolární kost – v tento moment jsou poškození nevratná.

Léčba spočívá v důkladném odstranění všech nánosů z povrchu zubu a udržení perfektně čistého prostředí v dutině ústní. Toto perfektně čisté prostředí vzniká po profesionálním ošetření na dentální hygieně v podobě odstranění zubního kamene, plaku, pigmentací a dalších nánosů z dutiny ústní. Po perfektním očištění je nutné toto prostředí udržet domácí péčí, pomocí klasického kartáčku, mezizubních kartáčků a dentální nitě. Vhodné pomůcky jsou vybrány v ordinaci a pacient je naučen je bezpečně používat. Léčba může být podpořena použitím roztoku 0,12 nebo 0,2% chlorhexidinu po dobu 2 týdnů.

V případě nedokonalé domácí péče o hygienu dutiny ústní a nedodržení léčebného plánu se zánět dásně z důvodu nového přemnožení mikroorganismů v plaku vrací a celý proces se opakuje.

Parodontitis je chronický zánět měkkých tkání a závěsného aparátu zubu, který se rozšířil až na alveolární kost.

U dlouhodobě neléčeného zánětu dásní, při kterém dochází k rozpouštění závěsného aparátu zubu (dáseň, vazy) vlivem kyselin z mikroorganismů, se zánět rozšíří až na alveolární kost zubu. Tím dochází k rozpouštění kosti – tedy její ztrátě, která může ohrožovat zub samotný viklavostí a uvolněním.

Parodontitis je onemocnění s nezvratnými změnami v tkáních, proto je nutné ji řešit ihned po její diagnostice, aby poškození v kosti bylo co nejmenší.

Nejedná se o dědičné onemocnění.

Léčba spočívá v hloubkové čištěním – perfektní odstranění všech nánosů (plak, granulomy, zubní kámen, pigmentace a další) z povrchu zubu nad a především i pod dásní v zubní ordinaci nebo v ordinaci dentální hygieny. Odstranění nánosu je provádí pomocí, scayleru, kyret, ultrazvuku a pískování. Protože se jedná o velmi citlivé ošetření je vždy prováděné pod anestezií. Toto čisté prostředí je nutné pomocí domácí hygieny udržet. Bez spolupráce pacienta na udržení dobré domácí hygieny je léčba parodontitis neúspěšná

Zubní kaz, je nejčastější infekční onemocnění poškozující všechy tkáně zubu.

Příčinou zubního kazu je nedostatečná ústní hygiena, kdy bakterie na povrchu zubu v nerozrušeném zubním plaku, rozkládají sacharidy na organické kyseliny. Kyseliny poté  naleptávají povrch zubu a uvolňují z něj minerály, tím v ní vzniká defekt (díra).

Demineralizace zubu může být doprovázena citlivostí na změnu teploty a změnou barvy povrchu zubu.

Prevence zubního kazu spočívá v důsledném odstraňování zubního plaku pravidelným čištěním zubů správnou technikou dvakrát denně, včetně čištění mezizubních prostorů zubní nití a mezizubními kartáčky

Velký význam v boji se zubním kazem mají fluoridy, které posilují zubní sklovinu.

Dentální hygiena: Štitného 1, Olomouc / tel.: 585222198 / st-pá: 7:30 až 17:30

Děkuji, že čtete – sharing is caring.

Vaše Lenka Regalová

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..