Life

Depozitum pro kočky – pomoc chlupatým čumáčkům

V minulosti jsem měla možnost nahlédnout jako dobrovolník do provozu depozita MVDr. Tesaříkové Jitky pro opuštěná a týraná zvířata, které spolupracuje s Pomocné ruce o.s. – fotky, postřehy a zajímavé informace o možnostech pomoci zvířatům najdete ve článku.

Depozitum Pomocné ruce při ordinaci MVDr. Jitky Tesaříkové u Olomouckého nádraží úspěšně fungovalo již řadu let. Z důvodů rekonstrukce ordinace a nutnosti ji zmodernizovat už depozitum ale v bezplatném pronájmu nemůže dále fungovat, tedy přijímat další kočičky/pejsky. Proto urgentně hledají nové prostory, kam by i nadále mohli kočky “města” umisťovat a postarat se nejen o jejich adopci, ale především o jejich léčbu, která je nutná u velké části nalezených kočiček.

Depozitum se prozatím nachází na ulici Jungmanova u hlavního nádraží v Olomouci, jsou zde primárně dočasně umisťovány kočky a psy čekající na nové adoptivní domovy. Pracovníci veterinární ordinace poskytují zdravotní péči a starají se o zázemí, krmení, vycházky pejsků, čistotu klecí koček a dostatek pitné vody. To zajišťují dobrovolníci z široké veřejnosti. Financování je zajištěno sponzorskými dary, o které se stará zejména Pomocné ruce o.s., které pořádá mnoho různých sbírek, od zumba maratonu až po umísťovací výstavbu při výstavě koček v Olomouci.

kotělogo-Pomocne-ruce-300x255

Do depozita se čas od času mimo koček a psů dostanou i jiná domácí zvířata (králíčci, morčata, ptáci, fredky), která se staly nevhodným nebo zanedbávaným dárkem.

Dočasný azyl a umísťování kočiček a pejsků nejsou jediná činnost, kterou v depozitu poskytují. Další z důležitých činnosti, kterou poskytuje MVDr. Tesaříková a je financovaná Magistrátem města Olomouce, jsou kastrace bezprizorních (opuštěných) koček. Tyto kočky jsou odchytávány dobrovolníky za spolupráce městské policie. Jeden takový odchyt jsem sama uspořádala a aktivně se ho s kamarádkou studující veterinární fakultu účastnila. Kvůli mojí neopatrnosti jsem si odnesla pořádný kousanec a návštěvu ambulance ve fakultní nemocnici. V depozitu se kočička po odchytu ošetří a vykastruje. Umožňuje-li to její zdravotní stav, povaha a životní prostředí, je vrácena zpět na místo, kde žila, nebo je nabídnuta k adopci umístěním do depozita. Takového kocourka poznáte podle ustřiženého konečku ouška.

5 (1)1 (1)

Pomocné ruce o.s. se zároveň stará i o další depozita a pomáhá dobrovolníkům, kteří se starají o “venkovní” kočky, nebo se doma starají o hendikepovaná zvířata, která potřebují individuální nebo jinak speciální péči. Dále jedná s Magistrátem města Olomouce o zřízení městského útulku speciálně pro kočky, kde by jim byly poskytnuty ideální podmínky před adopcí, a to i se zdravotní péči.

Vše důležité, včetně zvířátek k adopci, najdete na webových stránkách www.pomocne-ruce.cz . Na těchto stránkách naleznete i mnoho užitečných článků o adopci, výchově a onemocněních psů a koček, kterých jsem v převážné většině autorem. Přikládám pár odkazu na články:

kočičí bejvák v depozitu

městská džungle pro kočky

co vědět a udělat před adopcí kočičky

Pokud znáte další spolek pro ochranu zvířat, napište mi do komentářů Vaše zkušenosti. Ráda se dozvím o nových možnostech pomoci a sama se zapojím.

Taky Vás prosím, jestli víte o možných nových prostorech pro depozitum, napište přímo na Pomocné ruce o.s, v tento moment jsou jediná šance pro bezprizorní kočky v Olomouci a okolí, o kterou si nemůžeme dovolit přijít.

(fotografie z pomocne-ruce.cz)

Děkuji, že čtete – sharing is caring.

Vaše Lenka Regalová

Předchozí příspěvek Další příspěvek

Mohlo by se vám líbit

Bez komentáře

Okomentovat

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..