0
Dentální hygiena

Co to je dentální hygiena?

Co je to dentální hygiena: Dentální hygiena je po boku preventivních kontrol u zubního lékaře nedílnou součástí orálního zdraví. Stav chrupu nás ovlivňuje každý den. A právě dentální hygiena je léčebný proces, který Vám dokáže pomoci nejen s estetickými problémy v podobě bělení zubů a aplikaci dentálních šperků, ale zejména s diagnostikou, prevencí a terapií onemocnění v dutině ústní.

S čím Vám na DH dokážeme pomoci?

Počínající zubní kaz, zánět dásní a parodontitída jsou hlavní onemocnění, které je možné na dentální hygieně vyléčit. Všechny tři onemocnění mají příčinu v nekvalitním každodenním čištění zubů. Při nedostatečné hygieně zůstává na povrchu zubu plak, který napadá sklovinu zubu, či dáseň a časem se z něj vytvoří zubní kámen. Pokud se zánět dásní dlouhodobě neléčí, rozšíří se na vlákna a kost držící zub v čelisti, díky tomu dojde k viklavosti a následné ztrátě zubu.

Jak ošetření probíhá?

Každý léčebný plán začíná vstupní prohlídkou, kde hodnotíme stav dutiny ústní pacienta, včetně vlivu jeho celkového stavu, životních návyků a kvality dosavadní péče o dutinu ústí. Po zjištění stupně onemocnění a úrovně dentální hygieny je sestaven léčebný plán, který je přizpůsoben k možnostem a potřebám pacienta.

Hlavní léčebné a estetické procedury dentální hygieny jsou důkladné odstranění zubního kamene nad i pod dásní, profesionální očištění povrchu zubu, leštění povrchu zubu v podobě pískování a fluoridace skloviny, pro její ochranu před zubním kazem, ordinační/domácí bělení a aplikace šperků. Po odstranění všech nánosů, jako je plak, zubní kámen a pigmentace, následuje instruktáž správné techniky čištění a výběr vhodných pomůcek.

zub + plak = zubní kaz

čas + plak = zubní kámen

dáseň + plak = zánět dásně

zánět dásně + čas = parodontitída

Je dentální hygiena opravdu nutná?

Jedinou účinnou prevencí zubního kazu je perfektní hygiena, kterou je možné si osvojit a udržet pouze pod vedením odborníka. Dentální hygienista tedy dokáže nejen aplikovat dentální šperky a vybělit zuby, hlavně má dostatek času odhalit i počínající zubní kaz a především stupeň zánětu měkkých tkání či kosti. Pokud tento problém diagnostikuje, dokáže jej za aktivní spolupráce pacienta vyléčit a odborně pomoci s tím, jak mu předcházet, popřípadě udržet již nevratné změny tkání tak, aby se onemocnění nešířilo dál.

Dentální hygiena: Štitného 1, Olomouc / tel.: 585222198 / st-pá: 7:30 až 17:30

Děkuji, že čtete – sharing is caring.

Vaše Lenka Regalová

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..